Garanti ve İade

Satın aldığınız ürünler fatura tarihinden geçerli olmak üzere 24  ay süreyle ile Ata Pırlanta’nın ücretsiz tamir ve bakım garantisi altındadır.Tamir ve Bakım işlemleri sadece ürün sahibinin fatura ve mücevher sertifikasının ibrazı ile işleme alınmaktadır.

Ürünü teslim aldığınız tarih esas alınarak 14 gün içinde iade etmek istediğiniz ürünler teslim edildiği gibi kıymetli taşlarda ve altın aksamında herhangi bir tahribat ve değişiklik olmaması halinde iade talebinizi firmamıza e-posta ile gerekçelerini belirterek bildirmeniz gerekmekte ve sizlere geri dönüş yapılarak iade tarihi için randevu verilmektedir iade için randevu tarihi alınmamışsa aide işlemleri yapılamamaktadır. İade işlemleri sadece ürün sahibine yapılmakta olup iade işlemlerinde sahip olduğunuz mücevher,fatura ve mücevher sertifikasını hazır bulundurmanız gerekmektedir.

Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra iade ödemesi almanız için e-posta yoluyla bilgi verilecektir.Fatura tarihinden 14 (ondört) gün sonra talep edeceğiniz iade taleplerinizi de e-posta ile gerekçelerini belirterek bildirmeniz yeterli olacaktır.

Ürünlerin sahibi yada 3.şahıs ve kurumlar tarafından kötü kullanımı,kaza,altın ve pırlantada boyut ayarlama,onarma,üzerinde değişiklik yada tahrifat gibi her türlü müdahale ile pırlanta taşın ve diğer kıymetli taşların kırılması,çatlaması çizilmesi ve benzer sebeplerle taşın optik özelliklerinin bozulması iade kapsamı dışında tutulacak olup özel sipariş üzerine üretilen ürünlerde tüketici iade ve cayma hakkını kanunen kullanamaz.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.